Giriş yap

Şifremi unuttum

Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» Ucuz ve tatlı
Perş. Şub. 18, 2010 11:02 am tarafından ferdi*

» Ümmed-i Muhammed
Perş. Şub. 18, 2010 11:00 am tarafından ferdi*

» Hristiyan ve Yahudi
Perş. Şub. 18, 2010 10:58 am tarafından ferdi*

» ............................
Perş. Şub. 18, 2010 10:57 am tarafından ferdi*

» fıkrLar fıkrLar fıkrLar fıkrLar fıkrLar fıkrLar fıkrLar fıkrLar fıkrLar fıkrLar
Perş. Şub. 18, 2010 10:56 am tarafından ferdi*

» FıkraFıkraFıkraFıkraFıkraFıkraFıkraFıkraFıkraFıkraFıkraFıkraFıkraFıkraFıkraFıkraFıkra
Perş. Şub. 18, 2010 10:55 am tarafından ferdi*

» Güiza'nın pozisyonu penaltı
Cuma Şub. 12, 2010 1:36 pm tarafından ferdi*

» Kendi takımını kendin kur!
Cuma Şub. 12, 2010 1:35 pm tarafından ferdi*

» Diyar'da söz Doğan'ın
Cuma Şub. 12, 2010 1:34 pm tarafından ferdi*

» Keita İngiltere'ye!
Cuma Şub. 12, 2010 1:33 pm tarafından ferdi*

Gewer Haber

 

En iyi yollayıcılar
DeviLish (555)
 
GeWeR (437)
 
Dracula (198)
 
Yüksekovali.30 (130)
 
ZoRRo__ZIreQ (119)
 
ferdi* (97)
 
v4mq1r (87)
 
quıstcT (49)
 
Akrep.arda (41)
 
W!k!Nq.[e]<sa>t (31)
 

Sosyal yer imi

Sosyal yer imi digg  Sosyal yer imi delicious  Sosyal yer imi reddit  Sosyal yer imi stumbleupon  Sosyal yer imi slashdot  Sosyal yer imi yahoo  Sosyal yer imi google  Sosyal yer imi blogmarks  Sosyal yer imi live      

Sosyal bookmarking sitesinde YazyagmurU adresi saklayın ve paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde ««((¯`»¦«´¯))Hayat Paylaşmaya DeğeR((¯`»¦«´¯))»» adresi saklayın ve paylaşın


Türkiye'de futbol

Aşağa gitmek

default Türkiye'de futbol

Mesaj tarafından Dracula Bir Salı Eyl. 15, 2009 6:32 pm

Modern futbol, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sonlarında [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] toplumunda oynanmaya başlandı. Dönemin anlayışına göre, futbol [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] gelenekleriyle bağdaşmadığından bu spor dalının öncüleri [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] olmayan azınlık mensuplarıydı. Özellikle [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'deki [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] asıllılar, kendi aralarında kurdukları takım ve kulüplerde futbol oynamaya başladılar.[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yılında [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'de, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'de İzmir'de futbol, azınlıkların oynadığı, Müslümanların da seyrettiği bir oyun olarak dikkati çekti.İzmir'de Giraud, Chernaud ve Whittal aileleri futbolun öncüleri oldu.[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'te İzmir'de kurulan Football Club Smyrn (İzmir Futbol Kulübü), [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] katıldı ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] takımının ardından ikinci oldu.
İzmir'de futbolun öncülüğünü yapanlardan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'da [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'a yerleşti.
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yılında Kadıköy'de Reşat Danyal, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve arkadaşları ilk Türk takımı Black Stocking Football Club'ı kurdular.[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
İlk Türk futbolcusu Fuat Hüsnü Kayacan Galatasaray Futbol Takımında, 1910 yılı Şampiyonluk şildi ile - orta sıranın en sağında[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yılında [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ile [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], Cadi-keuy Football Club'ı kurdu. Bu kulüpten ayrılan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'te kurdukları Moda Football Club'da toplandılar. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'te [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Elpis kulübünü, aynı yıl İngiliz Imogene gemisi de aynı adı taşıyan bir futbol takımını kurunca, James La Fontaine [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] adıyla anılan ilk ligi düzenledi. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'te ilk Pazar Ligi şampiyonluğunu Imogene FC, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]' de ise Cadi-keuy FC kazandılar.
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yılında ilk Türk futbol kulübü [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]' de de [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'nin kurulmasıyla Pazar Ligi'nde Türk futbolcular çoğunluğu sağladılar.[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'te jimnastik kulübü olarak kurulan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'da futbolu da etkinlikleri arasına aldı.
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'de [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'in ilanı ise futbola hız kazandırdı. Kulüp ve takım sayısı artarken, gençler arasında futbol en çok sevilen spor dalı oldu.Kulüp sayısının artması üzerine İstanbul Futbol Kulüpleri Birliği kuruldu ve İstanbul Pazar Ligi ile birlikte [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] olarak anılan ikinci bir lig oluşturuldu.[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'de kurulan ilk futbol kulübü [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] oldu ([Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]). [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'te, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'te, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ise [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'te kuruldu.
Cumhuriyet dönemi, Türk futbolunun yurt ölçüsünde örgütlendiği kulüp sayısının beklenenin üzerinde arttığı bir dönem oldu.[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'de [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] önce kurulan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], aynı yıl [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'ta [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] üyeliğine kabul edildi.[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'de [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ilk milli maçını [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ile İstanbul'da oynadı.[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'te kurulan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] (Avrupa Futbol Birliği), [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yılında [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'yi bir [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ülkesi olarak üyeliğe kabul etti.
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yılında profesyonelliğin kabul edilmesi, futbolun bir meslek dalına dönüşmesini ve gelişmesini sağladı. Türkiye futbol ligleri günümüzdeki yapısına kavuşuncaya değin çeşitli adlar altında oynandı.Milli Küme adı altında toplanan ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'den [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'e değin Maarif Mükafatı, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'ten [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'e değin de Milli Eğitim Mükafatı olarak anılan liglerden sonra [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'da Milli Lig ([Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]) kuruldu. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'dan itibaren düzenlenen [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] organizasyonları ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] müsabakaları ile [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve III. ligler, Türkiye'de futbolun önde gelen spor dallarından bir haline getirdi.

1991-2002 [[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]]
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'de [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'nda finale çıkan genç nesil Türk Futbol Tarihi'nde milat oldu. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] elemelerinde son, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] elemelerinde 5. torba olan milli takım, bu nesille birinci torbaya kadar yükseldi. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] finalinde [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sonradan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'nı kaldıran İtalya'ya elendi. Oyuncuları A milli takıma yükselen bu nesille [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] teknik direktörlüğünde takım Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde İsviçre ve İsveç'i 2-1 yendi; İsveç'i saf dışı bırakarak [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'da [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'de düzenlenen [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'na katılmaya hak kazandı. Türk Milli Takımı turnuvada [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ile aynı grupta yer aldı. Hırvatistan'a son dakikalarda yediği golle yenilen milli takım Portekiz'e 1-0 ve Danimarka'ya 3-0 mağlup oldu. Turnuvada hiç gol atamayan ve hiç puan alamayan Türk Milli Takımı ilk kez katıldığı Avrupa Şampiyonası'ndan umduğunu bulamayarak döndü.
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] elemelerinde grupta [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'nın ardından üçüncü olan takım turnuvaya gitme şansını son maçlarda kaybetti. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yönetiminde [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] elemelerinde [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'nın ardından grup ikincisi olarak play-off maçlarına kaldı. Play-offlarda [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'yı 1-1 ve 0-0'lık sonuçlarla eleyerek [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'nın ortaklaşa düzenlediği [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'na katılmaya hak kazandı. Türk Milli Takımı B Grubu'nda [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ile eşleşti. İlk maçta [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'ya 2-1 kaybeden milliler, gruptaki ikinci maçında [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ile golsüz berabere kaldı. Gruptan çıkan takımı belirleyecek son maçta ev sahibi [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'yı [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'ün attığı 2 golle deviren Türk Milli Takımı [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'nın ardından ikinci olmayı başardı ve futbol tarihinde ilk defa bir uluslararası organizasyonda çeyrek finale yükseldi. Çeyrek finalde [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ile eşleşen milliler rakibine 2-0'lık sonuçla yenilerek turnuvaya veda etti.
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yılında, önce [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], sonra da [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kazanan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], A Milli takımın iskeletini oluşturan oyuncuların önemli bir kısmını da kadrosunda bulunduruyordu.
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Dünya Üçüncüsü Türkiye [[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]]


[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] elemelerinde [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yönetiminde [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'in ardından ikinci olan milliler kupaya gitme hakkını da play-off'larda [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'ya 1-0 ve 5-0'lık sonuçlarla üstünlük sağlayarak kazanan ay-yıldızlılar, tarihinin en büyük başarısını bu turnuvada elde etti. Temelini 1991 yılındaki Akdeniz Oyunları'nda ikinci olan futbolcuların oluşturduğu takım Brezilya, Kosta Rika ve Çin ile birlikte C Grubu'nda yer aldı. Grup maçlarını Kore'de oynayan Ayyıldızlılar ilk maçında Brezilya karşısında Hasan Şaş'ın attığı golle öne geçmesine rağmen karşılaşmayı 2-1 kaybetti. İkinci maçında da Kosta Rika ile 1-1 berabere kalan milliler, grubun son maçında Çin'i 3-0 yenerek gruptan ikinci olarak çıkmayı başardı. 2.Tur'da ev sahiplerinden biri olan Japonya'yı Ümit Davala'nın attığı golle 1-0 geçen ekip, çeyrek finalde turnuvada [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] gibi takımları yenen Senegal ile eşleşti. Türk Milli Takımı karşılaşmayı İlhan Mansız'ın attığı altın golle 1-0 kazandı. Sonradan kupayı kazanacak olan, grupta karşılaştığı ve kaybettiği [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'ya yarı finalde grupta olduğu gibi gene kaybeden Türk Milli Takımı [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'yi 3-2 yenerek Dünya Üçüncüsü oldu. Üçüncülük maçında Hakan Şükür maçın başlamasından 10.8 saniye sonra attığı golle Dünya Kupası tarihinin en hızlı golünü attı ve tarihe geçti. Kupanın ardından turnuvanın en iyi oyuncularının oluşturduğu all-star kadrosuna [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] seçildi.


[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Dracula
Dracula
AdminAdmin

Borç : Başak Mesaj Sayısı : 198
Doğum tarihi : 21/09/94
Kayıt tarihi : 09/09/09
Yaş : 24
Nerden : Hakkari/Yüksekova

Kullanıcı profilini gör http://gewer.yetkin-forum.com/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz