««((¯`»¦«´¯))Hayat Paylaşmaya DeğeR((¯`»¦«´¯))»»
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» Ucuz ve tatlı
Linux Hakkında Bilgi EmptyPerş. Şub. 18, 2010 11:02 am tarafından ferdi*

» Ümmed-i Muhammed
Linux Hakkında Bilgi EmptyPerş. Şub. 18, 2010 11:00 am tarafından ferdi*

» Hristiyan ve Yahudi
Linux Hakkında Bilgi EmptyPerş. Şub. 18, 2010 10:58 am tarafından ferdi*

» ............................
Linux Hakkında Bilgi EmptyPerş. Şub. 18, 2010 10:57 am tarafından ferdi*

» fıkrLar fıkrLar fıkrLar fıkrLar fıkrLar fıkrLar fıkrLar fıkrLar fıkrLar fıkrLar
Linux Hakkında Bilgi EmptyPerş. Şub. 18, 2010 10:56 am tarafından ferdi*

» FıkraFıkraFıkraFıkraFıkraFıkraFıkraFıkraFıkraFıkraFıkraFıkraFıkraFıkraFıkraFıkraFıkra
Linux Hakkında Bilgi EmptyPerş. Şub. 18, 2010 10:55 am tarafından ferdi*

» Güiza'nın pozisyonu penaltı
Linux Hakkında Bilgi EmptyCuma Şub. 12, 2010 1:36 pm tarafından ferdi*

» Kendi takımını kendin kur!
Linux Hakkında Bilgi EmptyCuma Şub. 12, 2010 1:35 pm tarafından ferdi*

» Diyar'da söz Doğan'ın
Linux Hakkında Bilgi EmptyCuma Şub. 12, 2010 1:34 pm tarafından ferdi*

» Keita İngiltere'ye!
Linux Hakkında Bilgi EmptyCuma Şub. 12, 2010 1:33 pm tarafından ferdi*

Gewer Haber

En iyi yollayıcılar
DeviLish (555)
Linux Hakkında Bilgi Vote_lcapLinux Hakkında Bilgi Voting_barLinux Hakkında Bilgi Vote_rcap 
GeWeR (437)
Linux Hakkında Bilgi Vote_lcapLinux Hakkında Bilgi Voting_barLinux Hakkında Bilgi Vote_rcap 
Dracula (198)
Yüksekovali.30 (130)
ZoRRo__ZIreQ (119)
ferdi* (97)
v4mq1r (87)
quıstcT (49)
Akrep.arda (41)
W!k!Nq.[e]<sa>t (31)

Sosyal yer imi

Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde YazyagmurU adresi saklayın ve paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde ««((¯`»¦«´¯))Hayat Paylaşmaya DeğeR((¯`»¦«´¯))»» adresi saklayın ve paylaşın

Linux Hakkında Bilgi

3 posters

Çözüldü Linux Hakkında Bilgi

Mesaj tarafından Dracula Salı Eyl. 15, 2009 2:38 pm

Linux [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] serbestçe dağıtılabilen[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] çokgörevli[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] çok kullanıcılı UNIX işletim sistemi türevidir. Linux[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] İnternet üzerinde ilgili ve meraklı birçok kişi tarafından ortak olarak geliştirilmekte olan ve başta IBM-PC uyumlu kişisel bilgisayarlar olmak üzere birçok platformda çalışabilen ve herhangi bir maliyeti olmayan bir işletim sistemidir.

UNIX 70'li yılların ortalarında büyük bilgisayarlar üzerinde çok kullanıcılı bir işletim sistemi olarak geliştirilmiştir. Zaman içerisinde yayılmış ve birçok türevi ortaya çıkmıştır. UNIX ismi UNIX Research Laboratories INC şirketinin tescilli markası olduğundan dolayı birçok şirket[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] aynı temele dayanan işletim sistemleri için değişik isimler kullanagelmişlerdir. Örnek olarak

· Hewlett-Packard; HP-UX

· IBM; AIX

· Sun Microsystems; SunOS

kullanmaktadırlar. Bugün kişisel bilgisayarlardan süper bilgisayarlara kadar bir çok bilgisayar için yazılmış bulunan UNIX türevleri mevcuttur. Ne var ki bu türevlerin çoğu gelişimi belirli bir noktada durmuş ve yüksek fiyatla satılan ticari yazılımlardır.

Linux[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] temel olarak Finlandiya Üniversitesinde öğrenci olan Linus Torvalds 'ın ve İnternet üzerinde meraklı bir çok yazılımcının katkıları ile geliştirilmiştir. Linux gelişimi açık bir şekilde yapılmaktadır. Bunun anlamı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] işletim sisteminin her aşaması açık olarak İnternet üzerinde yayınlanmakta[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dünyanın dört bir yanında kullanıcılar tarafından test edilmekte[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hataları ve eksiklikleri tesbit edilerek düzeltilmekte ve geliştirilmektedir. Zaman zaman bu deneme aşamaları belirli bir noktada durdurulur ve güvenilir bir işletim sistemi sunulup[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] geliştirme için ayrı bir seriye devam edilir. Geliştirmede yer alan bu açıklık Linux'un en büyük avantajlarından biridir. Gelişimi evrimseldir[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hatalar anında kullanıcılar tarafından tesbit edilip rapor edilmekte ve birçok kişinin katkısıyla düzeltilmektedir. Bazı işletim sistemi sürümleri saatler içerisinde güncellenebilmektedir.

Linux[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Andy Tannenbaum tarafından geliştirilmiş olan Minix işletim sisteminden esinlenilmiştir. Linus Torvalds boş zamanlarında Minix'ten daha iyi bir Minix işletim sistemi yaratmak düşüncesiyle 1991 Ağustos sonlarında ilk çalışan Linux çekirdeğini oluşturdu. 5 Ekim 1991 tarihinde 0.02 sürümü Linux ilk defa tanıtıldı. Linus[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] comp.os.minix haber grubuna gönderdiği yazıda yeni bir işletim sistemi geliştirmekte olduğunu ve ilgilenen herkesin yardımını beklediğini yazmıştı. İşletim sisteminin çekirdeği için verilen numaralar kısa sürede bir standart kazandı. a.x.y seklinde belirtilen çekirdek türevlerinde y bulunulan seviyeyi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] x gelişim aşamasını göstermektedir. Tek sayılı x'ler geliştirme aşamalarını çift sayılı x'ler ise güvenilir Linux çekirdeklerini göstermektedirler. a ise değişik Linux sürümlerini belirtir. Bu yazının hazırlandığı Ocak 1998 içerisinde en son güvenilir (kararlı) Linux çekirdeği 2.0.33[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] en son gelişim aşamasındaki çekirdek ise 2.1.79'dur.

Linux gerçekten son yıllarda hızlı bir gelişme göstermiş[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] çesitli ülkelerden birçok kullanıcıya erişmiş ve yazılım desteği günden güne artmıştır. Değişik kuruluşlar Linux sistemi ve uygulama yazılımlarını biraraya getirerek dağıtımlar oluşturmuşlar ve kullanımını yaygınlaştırmışlardır.
Dracula
Dracula
AdminAdmin

Borç : Başak Mesaj Sayısı : 198
Doğum tarihi : 21/09/94

https://gewer.yetkin-forum.com/

Çözüldü Geri: Linux Hakkında Bilgi

Mesaj tarafından GeWeR Perş. Eyl. 17, 2009 6:04 pm

PayLaşım için TşkLer [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
GeWeR
GeWeR
AdminAdmin

Borç : Ikizler Mesaj Sayısı : 437
Doğum tarihi : 22/05/92

https://gewer.yetkin-forum.com

Mesaj tarafından quıstcT Salı Ekim 06, 2009 10:06 am

biLgiler için tşqrLerr [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
quıstcT
quıstcT
Moderator
Moderator

Borç : Yengeç Mesaj Sayısı : 49
Doğum tarihi : 20/07/95

http://www.gewer.yetkin-forum.com

Mesaj tarafından quıstcT Perş. Ekim 08, 2009 4:48 pm

Bunu Çok Begendim Hakketen Güzel |||||||||||||||||| 2 Bolum.

Ne Güzeli Be Daha Bi Şey Görmedim Güzel Diom Ne yse Olsun
quıstcT
quıstcT
Moderator
Moderator

Borç : Yengeç Mesaj Sayısı : 49
Doğum tarihi : 20/07/95

http://www.gewer.yetkin-forum.com

Mesaj tarafından GeWeR Perş. Ekim 08, 2009 8:32 pm

DeLi xD Very Happy
GeWeR